Današnje število članov (4.390) krepko presega moja pričakovanja ob začetku, iz prvotne ideje podarjanja knjig pa se je razvil pravi debatni krožek, kjer se razglablja o vsem, kar se tiče branja – o knjigah, avtorjih, založnikih, e-bralnikih, pa tudi o hišicah za izmenjavo knjig, ki jih je že več kot 100 po vsej Sloveniji.
Vodenje skupnosti oziroma skupine na Facebooku v nasprotju s splošnim prepričanjem ne zahteva veliko časa, če gre za stvar, ki vas že v osnovi veseli, zahteva pa ogromno premisleka in jasno idejo, kaj od nje pričakujete oziroma čemu je sploh namenjena.
Facebook je sicer platforma, ki preko modula strani omogoča dvosmerno komunikacijo znamk, podjetij, raznih organizacij in znanih osebnosti s svojimi uporabniki oziroma publiko, skupine pa to še potencirajo, saj udeležencem dajejo možnost enakopravne udeležbe v pogovorih in pri ustvarjanju vsebin. Za razliko od strani pa nimajo svoje statistike, pa tudi pri urejanju objav je nekaj omejitev (ne da se jih tempirati za kasneje, ne da se izbirati slike, ki se prikazuje ob povezavi ipd.).
Facebook skupine združujejo ljudi z enakimi interesi in jim dajejo platformo za izmenjavo mnenj, izkušenj, znanja in nasvetov. Vsi člani skupin so prisotni s svojimi osebnimi profili, s stranjo podjetja ali znamke tam ne morete biti udeleženi. Nekatere skupine so odprtega tipa, takšne so tudi Knjigobežnice, kjer vsak lahko spremlja pogovore, nekatere pa so zaprte širši javnosti, njihove vsebine pa dostopne samo vabljenim ali sprejetim članom (primer je skupina Mamice).
Podjetjem načeloma priporočamo spremljanje objav v skupinah, ki so relevantne za njihovo dejavnost oziroma blagovne znamke, ker s tem pridobijo več informacij o življenjskem slogu in navadah svojih ciljnih skupin, pa tudi informacije o zadovoljstvu uporabnikov z njihovo ponudbo, a taka udeležba zahteva prisotnost izbranega zastopnika podjetja, ki je tam s svojim osebnim profilom. Če posega v pogovore, ki se nanašajo na dejavnost podjetja (tudi na konkurenčne ponudnike), se mora temu primerno predstaviti in komunicirati transparentno. V takšnih primerih priporočamo tudi skrbno ureditev osebnega Facebook profila, ki naj bo čim bolj nevtralen.
Če želite sami ustvariti Facebook skupino in v njej zbrati ljudi, s katerimi si delite prepričanja, hobije ali življenjski slog, vam bo morda prav prišlo nekaj mojih izkušenj, ki sem jih pridobila z vodenjem skupin Nogomet za punce in Knjigobežnice: